Created with WebWave CMS
Ciąża i macierzyństwo, to jedne z najbardziej wymagających doświadczeń
w życiu kobiety. Tworzenie nowego życia, później wychowanie i dbanie
o małego człowieka. Dla kobiecego organizmu może być to wyczerpujące. Dlatego warto już na etapie starań o dziecko odpowiednio o siebie zadbać.
Jak przygotować się do ciąży?
Przede wszystkim, pierw trzeba zacząć od głowy. Jesteśmy osobami, które zawsze wszystko skrupulatnie planują. Nic nie może być przypadkowe. Wytrwale dążymy do tego, by spełnić wszystkie nasze marzenia. Delektujemy się życiem, każdym etapem na spokojne, by móc się skupić na tym, co tu i teraz. Sprowadzenie na świat człowieka, to ogromna odpowiedzialność, dlatego musi być to decyzja świadoma i przemyślana.
Z roku na rok średni wiek, w jakim kobiety zachodzą w ciąże jest coraz wyższy. Ciąża po 30, a nawet 40, to już norma. Z czego to wynika? Kiedyś nie było takich możliwości, jak teraz. Obecnie świat stoi przed nami otworem. To normalne, że chcemy z niego skorzystać, w końcu życie ma się tylko jedno. Zdecydowanie łatwiej jest podjąć decyzję o ciąży kobiecie, która nie podróżuje, nie jest w trakcie rozwoju kariery itp. Trzeba też pamiętać, że każdemu, co innego daje szczęście. Są osoby, które nie chcą mieć dzieci i my to szanujemy. Nie raz słyszałyśmy, jak ludzie mówią do swoich pociech, czy kochanych osób: „Nie jesteś pępkiem świata”. Dla nas dziecko jest niewątpliwie pępkiem świata. Wszystko inne odchodzi wtedy na dalszy plan, dlatego wiedziałyśmy, że nie chcemy wczesnego macierzyństwa zaraz po ślubie, odhaczać wszystkiego na szybko. Nie lubimy robić niczego w pędzie, bo wiele się wtedy traci. Chciałyśmy nacieszyć się małżonkiem, życiem we dwoje, a także jak najdłużej zachować ciało w świetnej formie. W końcu lepiej mieć zwisający brzuch w wieku 40 lat niż 25:) Oczywiście są osoby, które po ciąży wyglądają świetnie, ale kto wie w której grupie się znajdziemy?
Gdy już zajmiemy się “głową”, przychodzi pora wziąć się za ciało. Przede wszystkim powinniśmy zrobić badania krwi (morfologia, progesteron, prolaktyna, TSH, FSH, LH, testosteron, estrogen, a także krzywą cukrową i insulinową - TAK, JUŻ PRZED CIĄŻĄ, A NIE DOPIERO W JEJ TRAKCIE !). Z wynikami badań należy udać się do ginekologa na badanie. Lekarz niewątpliwie zleci przyjmowanie bardzo ważnego w ciąży kwasu foliowego, kwasów DHA i witaminy D. Tu też należy podkreślić, że na czas ciąży powinniśmy wybrać możliwie jak najlepszego specjalistę. Zdrowie dziecka jest najważniejsze, więc niech to będzie najlepszy lekarz w mieście! (Do doktora Krzysia przyjeżdżają kobiety z całej Polski :))
Kolejnym niezwykle istotnym punktem jest dieta. Ważne, żeby była bogata w witaminy, minerały, błonnik i zdrowe tłuszcze.
Co, gdy już dowiemy się o ciąży?
My bardzo polecamy wykonać badanie NIFTY Pro już po 10 tygodniu ciąży. Jest to nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne, dzięki któremu można wykryć szereg zaburzeń, a także poznać płeć dziecka. Standardem powinien być też test Pappa, który poza wadami płodu informuje nas także chociażby o funkcjonowaniu łożyska, wydolności w kolejnych trymestrach ciąży.
Oprócz regularnych badań i wizyt u ginekologa, pamiętajmy o umiarkowanym, regularnym ruchu i przede wszystkim o diecie. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak ogromny wpływ na nasze życie ma to, co jemy. Większość chorób, a często nawet problemy z hormonami, owulacją, czy cerą, wynika z nieodpowiedniej diety. Jesteśmy przerażone, gdy widzimy mamy jedzące batony naszpikowane chemią i olejem palmowym, chipsy itp., nie mówiąc o piwie bezalkoholowym, o którym polecamy poczytać. Jesteśmy przekonane, że takie świetne samopoczucie w ciąży wynikało z trzymania się zdrowej, zbilansowanej diety i umiarkowanego, regularnego ruchu. Zero mdłości, wymiotów, opuchlizny. Oczywiście każdy decyduje o sobie i podejmuje decyzje biorąc na siebie konsekwencje. My polecamy na ten szczególny czas zrezygnować z kawy, słodyczy i dań typu fast-food. Same zdecydujcie, czy warto dziecku fundować szkodliwe tłuszcze trans i nadmiar cukrów prostych.
W przygotowaniu do macierzyństwa niezbędne jest także gromadzenie wiedzy. My polecamy książki "Mamy Mamom" i "W oczekiwaniu na dziecko". A także profile internetowe specjalistów. Obecnie mamy naprawdę duży dostęp do informacji, dzięki różnego rodzaju publikacjom. Polecamy także uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia, gdzie można nauczyć się chociażby opieki nad maluszkiem. Warto także już na etapie ciąży nawiązywać bliski kontakt z dzieckiem chociażby poprzez mówienie do brzucha, głaskanie go.
Z czego zrezygnować?
Tak, jak już wspominałyśmy z niezdrowego jedzenia przede wszystkim. Nie można usprawiedliwiać “ciążowymi zachciankami” nieprawidłowej diety. Nie raz słyszałyśmy, że zachcianki informują o tym, czego POTRZEBUJE nasz organizm, a niekiedy nasze zachcianki wynikają właśnie z odstawienia niektórych produktów i po prostu za nimi tęsknimy. Czy jeśli chce nam się wina, to mamy go pić? Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, nikt nie da nam takiej gwarancji, więc czy warto ryzykować zdrowiem naszego dziecka? Czy nie jesteśmy w stanie przez 9 miesięcy dla niego tego zrobić i go w ten sposób nie narażać? Kto jest ważniejszy? Nasze zachcianki, czy zdrowie kochanego dziecka? Nas zjadłyby wyrzuty sumienia. Uważamy, że to jest właśnie odpowiedzialność.
Kolejną ważną kwestią jest opalanie. Jeśli jesteś w ciąży, nie wystawiaj się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to skutkować odwodnieniem, doprowadzić do omdlenia i skurczów, czy nawet doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych i poronienia. Oczywiście nie rezygnujemy z przebywania na słońcu, gdyż dostarcza nam ono witaminy D, ale róbmy to z głową. Chrońmy skórę i nie przebywajmy na słońcu między 11 a 16. Pamiętajmy, że skóra kobiety w ciąży jest delikatniejsza, bardziej podatna na zmiany. Ważny jest także fakt, że promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego we krwi, niezbędnego dla prawidłowego kształtowania się układu nerwowego dziecka.
A co z kosmetykami? Czy możemy korzystać z tych samych, których używałyśmy do tej pory? Nie do końca. Jest wiele substancji, które są niedozwolone w ciąży. Powinnyśmy stosować jak najmniej kosmetyków
i wybierać te z jak najprostszym, naturalnym składem.
Chciałybyśmy jeszcze pokrótce wspomnieć o podróżowaniu. Co z lataniem samolotem? My osobiście nie zdecydowałybyśmy się na lot w ciąży. Ciśnienie, promieniowanie, brak dostępu do lekarza w razie problemów. Należy brać to wszystko pod uwagę. My wolimy nie ryzykować.
Oczywiście decyzję pozostawiamy Wam. Każdy decyduje o sobie i swojej rodzinie wedle swojego uznania i sumienia.
(Zdjęcia wykonała Monika Bednarz)
Parenting & Lifestyle