Created with WebWave CMS
Karmienie noworodka – piersią czy mlekiem modyfikowanym?
Bez wątpienia karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków. Nie tylko zaopatruje maleństwo w niezbędne wartości odżywcze, dzięki którym może się prawidłowo rozwijać, ale także dostarcza mu przeciwciał i działa kojąco na stres. Jest także najlepsze dla kształtującego się aparatu artykulacyjnego, a co za tym idzie – rozwoju mowy.
Rodzaj porodu, a karmienie piersią – czy jest możliwe karmienie piersią po cesarskim cięciu?
Niezależnie od tego czy urodziłaś siłami natury czy przez cesarskie cięcie, jeśli tylko zdecydujesz, że chcesz karmić piersią, możesz to zrobić. Już od około 16 tygodnia ciąży w ciele kobiety powstaje mleko przedporodowe, jednakże wysokie stężenie progesteronu i estrogenów zapobiega laktogennemu działaniu prolaktyny. Z chwilą wydalenia łożyska, stężenie tych hormonów gwałtownie spada, z kolei stężenie prolaktyny pozostaje wysokie, co prowadzi do obfitego wydzielania mleka w 2-3 dobie po porodzie. Więc jak widzisz, nie ma znaczenia w jaki sposób Twoje dziecko przyjdzie na świat, gdyż rozpoczęcie produkcji mleka uzależnione jest od wydalenia łożyska, nie jest jednak istotne jaką drogą to nastąpi. Opóźniona laktacja po cesarskim cięciu może być spowodowana dużą utratą
krwi i szokiem dla organizmu, jednak znamy wiele mam, które po CC karmiły od razu, a po naturalnym miały problemy.
Za mała lub zbyt duża ilość mleka w piersiach – jak temu zaradzić?
Po obu porodach mamy mają podobną ilość mleka. Każda z nich może mieć zbyt dużo pokarmu w piersiach, co może powodować zapalenie piersi. W takim wypadku należy ściągać po 10-20 ml mleka z każdej, do momentu ulgi, nie więcej, by nie stymulować ich do większej produkcji.
A co, gdy masz zbyt mało pokarmu? Nie poddawaj się, stymuluj! Przystawiaj dziecko do piersi, możesz użyć też do tego celu laktatora. Daj sobie czas na unormowanie laktacji. To dla Twojego organizmu nowa sytuacja. Okres stabilizacji laktacji może potrwać 2-4 tygodnie. W tym czasie nastąpi dostosowanie ilości pokarmu do potrzeb Twojego dziecka. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy doradców laktacyjnych.
Karmienie mlekiem modyfikowanym – jakie wybrać?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmić dziecko wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia, następnie rozpocząć rozszerzanie diety włączając inne pokarmy, jednak kontynuować karmienie piersią tak długo, jak będzie odpowiadało to zarówno dziecku, jak i matce.
Co jeśli matka nie chce lub po prostu nie może karmić piersią np. z przyczyn zdrowotnych? Wówczas należy wybrać dobre mleko modyfikowane. Najlepszym wyjściem będzie NAN Supreme Pro HM-O. W swoim składzie, jako jedno z niewielu, nie zawiera syropu glukozowego, maltodekstryny, oleju palmowego czy lecytyny sojowej.
I pamiętaj, nie obwiniaj siebie, jeśli nie będziesz karmić piersią. Nie liczy się jak karmisz, ważne jak kochasz!
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wpływu karmienia na rozwój mowy dziecka, zachęcamy do zakupu naszego ebooka „Wspomaganie rozwoju mowy dziecka”.
Parenting & Lifestyle