REGULAMIN sklepu

Polityka prywatności i rodo

Created with WebWave CMS

06 kwietnia 2019

<< Wróć do strony głównej

Ostatnio coraz więcej osób pyta nas o informacje na temat budowy domu. Jakie dokumenty należy zgromadzić, na ile wcześniej i jakie trzeba ponieść koszty. To skłoniło nas do przygotowania cyklu postów na tematy budowlane i wnętrzarske. Wbrew pozorom w internecie naprawdę bardzo ciężko jest znaleźć rzetelny artykuł, który przeprowadziłby krok po kroku przez procedury potrzebne do budowy domu.

 

Dom to marzenie każdego z nas. Ogród, kominek, przestrzeń… Pierwszym krokiem do spełnienia tego marzenia jest znalezienie idealnego miejsca. Niekiedy zdarza się tak, że mamy już wybrany wymarzony projekt domu i to pod niego dopiero szukamy działki. Musimy pamiętać, żeby sprawdzić w Warunkach Zabudowy (do pobrania w Urzędzie Gminy) czy wybrany przez nas dom może powstać na danym terenie.

 

Kupując działkę warto pierw dotrzeć do kilku ważnych dokumentów. Musimy mieć wgląd do:

 

  • Księgi Wieczystej gruntu (można to zrobić przez internet, dowiemy się, czy osoba podająca się za właściciela rzeczywiście nim jest  i czy działka nie jest zadłużona)

  • decyzji podziałowej, jeśli działka będzie wyodrębniana z innej;

  • wypisu z ewidencji gruntów i mapy ewidencyjnej;

  • wypisu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (potrzebny do adaptacji, czy dany projekt można zrealizować na naszej działce).

 

 

Gdy to sprawdzimy możemy podpisać umowę przedwstępną z właścicielem gruntu. Jeśli kupujemy działkę przez pośrednika, to on zajmie się zebraniem dla nas potrzebnych dokumentów.

 

Pamiętajcie też, by sprawdzić w gminie czy dana działka znajduje się na obszarze rewitalizacji, a także dowiedzieć się w Urzędzie Melioracji i Urządzeń Wodnych, czy z ich strony nie będzie żadnych przeszkód w budowie domu. Warto też sprawdzić jakie są plany dotyczące zagospodarowania pobliskich terenów, a także zapytać o wyłączenie działki z produkcji rolniczej (nawet jeśli macie działkę budowlaną, jak my). Jeśli posiadacie glebę mineralną architekt adaptujący umieści taką informację w dokumentach, wtedy nie będzie konieczności dołączania kolejnych dokumentów. Tak, czy inaczej warto zapytać o rodzaj gleby w Starostwie Powiatowym lub po prostu złożyć wniosek o wyłączenie z produkcji rolniczej.

 

Co dalej? Wizyta z właścicielem u notariusza i działka jest Twoja!

 

Gdy już jesteśmy właścicielami działki musimy przygotować się do budowy domu. Potrzebujemy kolejnego stosu papierów:

 

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy,

  • wypis i wyrys z rejestru gruntów,

  • potwierdzenie dostępu działki do drogi publicznej,

  • mapa do celów projektowych w skali 1:500 lub 1:1000

  • warunki przyłączenia do sieci energetycznej,

  • warunki przyłączenia do sieci gazowej,

  • warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacji

  • badanie geologiczne gruntu (zalecane).

 

Pamiętajcie, że na niektóre dokumenty czeka się nawet do dwóch miesięcy, więc jeśli zależy Wam na czasie zabierzcie się za to, jak najwcześniej. Warunki przyłączy dostaniecie od dostawców mediów, wypisy z Urzędu Gminy, a mapki ze Starostwa Powiatowego. Musimy też pamiętać o mapce do celów projektowych, którą musimy zamówić u geodety.

 

Ważną kwestią jest także droga do naszego przyszłego domu. Jeśli Wasza działka leży przy drodze gminnej będziecie potrzebować projekt zjazdu na działkę. Jeśli macie udziały w drodze i jest to droga prywatna, nieprzejęta przez gminę, nie będziecie musieli takiego zjazdu projektować.

 

Pamiętajcie, żeby ze zgromadzonymi dokumentami i czterema egzemplarzami projektu udać się do biura projektowego, który wykona adaptację projektu do działki.

 

 

My od początku współpracowałyśmy także z architektem wnętrz, który nam zasugerował zmiany. Uważamy, że jest to świetne rozwiązanie i bardzo ważne już na tym etapie. Dzięki temu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy możemy dokonać zmian, które będą korzystne dla zaplanowania naszego wnętrza.

 

Po złożeniu wszystkich dokumentów potrzebnych do adaptacji urząd ma 65 dni na wydanie nam pozwolenia na budowę. Po jego otrzymaniu musimy jeszcze poczekać 14 dni na uprawomocnienie decyzji. Inwestor ma także obowiązek zawiadomić organ nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę. Do zawiadomienia należy dołączyć oświadczenie kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego (jeżeli został powołany) o przejęciu obowiązków kierownika budowy/inspektora nadzoru inwestorskiego oraz zaświadczenie o wpisie kierownika budowy/inspektora nadzoru na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

 

Pamiętajmy też, że w międzyczasie musimy załatwić przyłącza. Nawet jeśli są one na działce musimy podpisać umowy, założyć liczniki. Jeśli nie ma kanalizacji musimy też zaprojektować i wykonać szambo. Kolejnym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia.

 

Zanim zacznie się budować nasz wymarzony dom, geodeta musi wyznaczyć położenie domu na działce. Musimy też pamiętać, że na czas budowy potrzebujemy już prąd budowlany i wodę, a są to sprawy, które załatwia się kilka miesięcy.

 

 

Jak widzicie budowa domu to nie jest proste przedsięwzięcie, a przede wszystkim czasochłonne i – nie da się ukryć – drogie. Od zakupu działki do budowy domu potrzeba ok.pół roku (jeśli wszystko idzie gładko), a jeśli chodzi o pieniądze:

 

  • notariusz (przy zakupie działki) 3-6 tys. Kwota uzależniona od wartości działki

  • opłata za pośrednika (kwota w zależności od umowy z pośrednikiem ok.5%)

  • mapki w starostwie ok.100zł

  • mapka do celów projektowych od geodety ok.800zł

  • projekt domu (gotowy ok.3 tys.,indywidualny ok.10tys. i więcej)

  • adaptacja (od 3 tys., w zależności od wartości nieruchomości)

  • koszt przyłączy (tutaj jest duża rozbieżność cenowa, wszystko zależy od tego w jakiej odległości od działki są media)

  • wytyczenie budynku na działce (ok.800zł)

 

Wydawałoby się, że to już koniec - nic bardziej mylnego. Teraz musimy sporządzić harmonogram budowy i dograć ekipy w odpowiedniej kolejności. Pozostaje też kwestia finansowania. Jeśli posiłkujemy się kredytem potrzebujemy też zaświadczeń o zarobkach z pracy.

 

Musimy też pamiętać o opłacie dla kierownika budowy (ok. 3 tys.) , zaliczkach na materiały, wkładzie własnym (przy kredycie), itp. Śmiało możemy powiedzieć, że żeby rozpocząć budowę domu, trzeba mieć ok.100 tys.gotówki. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że będziemy potrzebować kilku dni wolnych od pracy, by skompletować potrzebne dokumenty.

 

Budowa własnego domu, to ogromne przedsięwzięcie, więc wymaga dużego zaangażowania, ale tak to bywa, kiedy walczymy o coś naprawdę wielkiego. My śmiało możemy powiedzieć, że warto ! To niesamowite, jak cieszy i wzrusza nawet najmniejszy etap, gdy powstaje Nasz Dom.

 

Budowa domu krok po kroku

Parenting & Lifestyle